stihl timbersports poland 001
STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe ekstremalne zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie …

Potężne piły mechaniczne osiągające moc równą trzem „Maluchom”. Olbrzymie ręczne piły o długości ponad 2 metrów, sprowadzane z Antypodów ostre jak brzytwa siekiery i potężni drwale, którym zamienienie grubej kłody w wióry zajmuje raptem kilkanaście sekund. Zawody STIHL Timbersports®, czyli rywalizacja w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, podbijają serca kibiców na całym świecie, a Polacy są czołową drużyną Starego Kontynentu. Naszych najlepszych zawodników będzie można zobaczyć z bliska już 21 maja w trakcie zawodów Polish Trophy w Sycowie.

Chociaż polskim kibicom może się to wydać zaskoczeniem, zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna to dyscyplina z długą i ciekawą tradycją. Wszystko zaczęło się na Tasmanii pod koniec XIX wieku, kiedy dwóch drwali w barze założyło się o to, który szybciej zetnie drzewo. Dokończyli swoje napoje, złapali za siekiery i poszli do lasu. Który z nich okazał się pierwszym timbersportowym mistrzem? Relacje świadków są nieco sprzeczne, a po przeszło stu latach ciężko dotrzeć do prawdy.
Jedno jest pewne – dzisiejsza rywalizacja w zawodach STIHL Timbersports ® ma swoje korzenie właśnie w tej spontanicznej rywalizacji na Antypodach. Po dziś dzień to właśnie Australijczycy i Nowozelandczycy są najlepszymi ekstremalnymi drwalami świata, regularnie wygrywając zawody mistrzowskie indywidualnie i w drużynie. My jednak również mamy powody do dumy.
Pochodzący z okolic Sycowa Michał Dubicki jest czołowym zawodnikiem Europy, który dwa razy z rzędu, w 2019 oraz 2021 roku wygrał prestiżowe zawody STIHL Timbersports ® European Trophy, a nasza drużyna w 2017 roku wywalczyła srebro mistrzostw świata. Warto zainteresować się tym sportem nie tylko ze względu na sukcesy naszych zawodników, ale również jego widowiskowość!

Kłoda porąbana w sekundy

stihl timbersports poland 002
sprzęt, którym posługują się drwale jest imponujący. Siekiery z hartowanej stali są sprowadzane specjalnie z ojczyzny timbersportu, Nowej Zelandii, a cena ich zakupu zaczyna się od 400 euro …

Rekord świata w konkurencji Standing Block Chop, polegającej na przerąbaniu stojącej, mającej 30 centymetrów średnicy kłody? Niewiele ponad 11 sekund, ta sztuka udała się Amerykaninowi Mattowi Cogarowi w trakcie mistrzostw świata w 2018 roku. Jak szybko da się odciąć pilarką 3 równe krążki z grubego pnia?
Norweg Ole Magnus Syljuberget pokazał, że w konkurencji Stock Saw da się to zrobić w… zaledwie 8,5 sekundy! Jeszcze bardziej imponująco przedstawia się rekord świata w konkurencji Hot Saw, w której zawodnicy posługują się tuningowaną piłą mechaniczną o mocy dochodzącej do 80 KM – tutaj najlepszy wynik w historii to niecałe 5 sekund! Jak to w ogóle możliwe?

„Nasze zawody pod względem jakości wykorzystywanego sprzętu przypominają teraz Formułę 1. Do sukcesu potrzebna jest nie tylko siła, kondycja i technika, ale również najlepsze siekiery, piły i pilarki. Technologiczny wyścig zbrojeń jest niesamowity i pozwala bić rekordy, które jeszcze niedawno wydawały się nie do ruszenia” – opowiada Michał Dubicki.

Faktycznie, sprzęt, którym posługują się drwale jest imponujący. Siekiery z hartowanej stali są sprowadzane specjalnie z ojczyzny timbersportu, Nowej Zelandii, a cena ich zakupu zaczyna się od 400 euro. Olbrzymia piła ręczna używana w konkurencji Single Buck ma przeszło dwa metry długości, waży 5 kilogramów, a każdy z jej ręcznie ostrzonych zębów mierzy 10 centymetrów! Jej zakup to koszt ponad 1500 euro. Piły mechaniczne używane w konkurencji Hot Saw to już wydatek dziesięciokrotnie wyższy, ale nic dziwnego – te niezwykle potężne maszyny umożliwiają pocięcie kłody o półmetrowej średnicy w sekundy, a ich silniki są często tworzone na bazie silników z motocykli crossowych. Dzięki temu osiągają moc 80 Koni Mechanicznych. To tyle co 3 „Małe Fiaty”!

Zobacz to na własne oczy!

stihl timbersports poland 003
Zawodnicy podczas zawodów walczą nie tylko między sobą, ale również z zegarem …

Końcówka miesiąca będzie obfitowała w ciekawe wydarzenia w timbersportowym świecie. Już 21 maja w trakcie dni Sycowa, na głównej polanie parku miejskiego, odbędą się zawody Polish Trophy. Dwaj najlepsi spośród naszych drwali wywalczą dzięki nim przepustkę do rywalizacji z kontynentalną czołówką w European Trophy, które odbędzie się 3 lipca we Francji. Faworytem będzie Michał Dubicki, ale rywale depczą mu po piętach.
„Warto uważnie przyjrzeć się mojemu synowi, Szymonowi, który ma dopiero 17 lat, ale już jest jednym z najbardziej utalentowanych drwali na świecie!” – przekonuje Jacek Groenwald, mistrz Polski w sportowym cięciu i rąbaniu drewna z 2016 roku.
Sam Dubicki zdaje sobie sprawę z siły rywali, ale wierzy w swoje możliwości:
„Intensywnie pracowałem nad kondycją, bo w tej formule zawodów ona jest kluczowa. Oczywiście zależy mi na wygranej, która da szansę obrony tytułu w European Trophy. I chociaż wiem, że nie będzie o nią łatwo, na pewno wierzę w swoje możliwości” – potwierdza drwal z Konar.

Zawody w Sycowie rozpoczną się o godzinie 12 i potrwają do 16:30. Wstęp dla kibiców jest darmowy. – „Wsparcie na pewno nam się przyda. Wszyscy bardzo się cieszymy, że po trudnym czasie pandemii znowu będziemy mogli rywalizować ze wsparciem fanów, którzy będą nas napędzać do jeszcze lepszych występów” – cieszy się Marcin Darga, jeden z najlepszych polskich drwali.

*   *   *

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe ekstremalne zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzając umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z zegarem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl


ŹRÓDŁOZiemia Międzyrzecka