ulica staszica międzyrzecz 001
Ewidentny błąd w nazwie ulicy, powielony na plakacie dwa razy wyłapał, jak zwykle czujny pan Zbigniew Kolis, który w kwestiach sportu i dokumentowania wydarzeń ma doświadczenie, któremu mało kto może w Międzyrzeczu sprostać.

Temat dotyczy kwietniowej imprezy sportowej, pn. „Piknik z Mistrzami”, a dokładnie plakatu promującego wspomnianą imprezę, która odbywała się pod patronatem burmistrza Międzyrzecza.

Jak pamiętamy „Piknik z Mistrzami” był imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Polski w biegu na 10 000 m, która odbywała się na nowo wyremontowanym Miejskim Stadionie, im. dra Adama Szantruczka w Międzyrzeczu i miała być znaczącym, sportowym wydarzeniem ostatnich lat.

„Piknik z Mistrzami” odbył się 23 kwietnia 2022 roku, a wydarzenie to było wcześniej reklamowane plakatem, na którym na samej górze umieszczono informację, że wydarzeniu patronuje burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
W tle, na symbolicznie zaznaczonym stadionie umieszczono informację o treści, cyt.: „PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m”, a poniżej wskazano miejsce odbywania się „Pikniku z Mistrzami”, to znaczy teren Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że obie Szkoły Podstawowe, według rozpowszechnionego w mieście i mediach plakatu umiejscowiono przy ulicy Sztaszica.  Kiedy spróbujemy napisać nazwę Sztaszica w MS Word, program od razu podkreśla wyraz sugerując, że nazwa jest niepoprawna, lub nieznana.  Co za mistrz projektował ten plakat? Cóż, to zapewne nigdy nie zostanie ujawnione.

ulica staszica międzyrzecz 002

Ewidentny błąd w nazwie ulicy, powielony na plakacie dwa razy wyłapał, jak zwykle czujny pan Zbigniew Kolis, który w kwestiach sportu i dokumentowania wydarzeń ma doświadczenie, któremu mało kto może w Międzyrzeczu sprostać.

Zgodnie ze swoją naturą pan Zbigniew postanowił zwrócić uwagę burmistrzowi Międzyrzecza, jako urzędnikowi, który podjął się patronować imprezie, że wkradł się błąd na rozpowszechnianych w gminie plakatach.

pismo 14.04
Wniosek Zbigniewa Kolisa do burmistrza Międzyrzecza dotyczący błędów na promocyjnym plakacie …

W swoim piśmie z dn. 14.04.2022 r.  skierowanym do burmistrza wspomniał o tym, że ulica Staszica została umieszczona z rażącym błędem i sugerował, aby szybko zareagować i dokonać wymiany plakatów z błędem. Zwrócił także uwagę na to, że, cyt.: „Ktoś ten baner projektował, oceniał, zlecał wykonanie, wieszał na stelaż i nie widział błędów. Wstyd. Miesiące spotkań, narad, działań promocyjnych PR poszły na marne przez takie błędy. Nie wiem czy wiedza i rozum z głów urzędników Ratusza odleciały zgodnie z pięknym i trafnym hasłem promocyjnym gminy „Odlotowy Międzyrzecz.” – koniec cytatu.

W tym miejscu należy jeszcze dodać, że za ten wykonany z błędami plakat i jego druk zapewne zapłacono z publicznych pieniędzy!

Opisana sprawa w zasadzie nie jest niczym wyjątkowym, bo jak powiedział bodajże Napoleon Bonaparte: „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.”

Błąd może się każdemu przytrafić i to można zrozumieć. W tej, konkretnej sprawie wystarczyło mieszkańcowi Międzyrzecza podziękować za zwrócenie uwagi i zapewnić, że temat zostanie szybko załatwiony dla dobra sprawy i naszego miasta. Ale, czy tak się stało?

Pamiętajcie, że mieszkamy w Międzyrzeczu

pismo 26 04 2022
Odpowiedź burmistrza Międzyrzecza na wniosek Zbigniewa Kolisa …

Jaką odpowiedź panu Zbigniewowi przesłał w powyższej sprawie burmistrz Międzyrzecza? Otóż zamiast podziękować za zwrócenie uwagi, bo tak powinien zachować się kulturalny urzędnik, burmistrz stwierdził, że, cyt.: „… nikt z pracowników urzędu nie jest odpowiedzialny za projektowanie, ocenianie i zlecenie wykonania opisanego przez Pana baneru jako reklamującego ważne wydarzenie sportowe na stadionie w dniu 23.04.2022 r. – Mistrzostwa Polski w biegu na 10000 m, natomiast zaznaczam, że baner był reklamą „Pikniku z Mistrzami”, który miał się odbyć na terenie szkoły Sp. 1 i Sp. 2. Ponadto należy, wskazać, że Piknik z Mistrzami był odrębnym wydarzeniem” – koniec cytatu.

Dużo słów i tak zwanych oczywistych oczywistości. Typowo urzędniczy bełkot, w którym przy okazji błędnie zapisane zostały nazwy Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2, ale nie o to chodzi. Panie burmistrzu, proszę z kolei nie obrażać inteligencji mieszkańców. Przecież każdy zapewne zorientował się co plakat reklamuje i czego dotyczy, bo tam wszystko jest wyraźnie napisane. Każdy także wie, że patronem ulicy w Międzyrzeczu nie jest SZTASZIC i w ogóle nie ma w naszym mieście ulicy noszącej taką nazwę.

ulica staszica międzyrzecz 004 ulica staszica międzyrzecz 005

 

 

 

 

Panie burmistrzu Lorenz zapomniał Pan wspomnieć, że to właśnie pan z imienia i nazwiska został wymieniony na tym plakacie jako patron imprezy. Nie akceptował Pan projektu?  To Pan, nie kto inny swoim nazwiskiem sygnował ten plakat, czy też baner, bo różne nazwy są tu używane.  Poza tym proszę się tak nie odcinać od problemu, bo plakat ten i imprezę reklamował Pan po przez swoich urzędników, między innymi w mediach społecznościowych. Czy nikt tego błędu nie zauważył? A może został zauważony, tylko nikt nie odważył się podjąć jakiegokolwiek działania, a to jeszcze gorzej, bo takie działanie dobitnie świadczy o jakości pracy urzędników. Na załączonych screenach wyraźnie widać urzędników z imienia i nazwiska, którzy bezkrytycznie „wrzucali” do sieci internetowej ten plakat. Czy tak naprawdę nie czuje się Pan odpowiedzialny za to co się w mieście dzieje i co jest rozpowszechniane?

pismo 09.05
Pisemna reakcja Zbigniewa Kolisa na odpowiedź burmistrza Międzyrzecza, Remigiusza Lorenza …

Jest Pan urzędnikiem, którego mieszkańcy wybrali po to, żeby godnie reprezentować nasze miasto. Ma Pan płacone za to, żeby dobrze pracować i odpowiadać także za to, żeby dobrze pracowali także podlegli Panu urzędnicy w samorządowych instytucjach i spółkach. Nikt do Ratusza i instytucji samorządowych do pracy nikogo na siłę nie ciągnął, zawsze można sobie poszukać innej, mniej skomplikowanej pracy.
Tak jak wyżej wspomniałem całą sprawę załatwiłoby naprawienie błędu i podziękowanie mieszkańcowi miasta za zwrócenie uwagi. Wypadałoby także podziękować za czujność i zaangażowanie.

Niestety, jak się okazuje nie w naszym samorządzie, bo tu zwrócenie uwagi urzędnikowi w Międzyrzeczu podobno obraża go i jest, wg. burmistrza niestosowne!
Cyt.: „Jednocześnie zaznaczam, że ma Pan swój pogląd na wiele spraw, ale oskarżanie i obrażanie pracowników urzędu jest wysoce niestosowne.” – koniec cytatu.

Panie burmistrzu, Panu się mylą pojęcia, Pan nie rozróżnia KRYTYKI od OBRAŻANIA. Od kiedy to w Międzyrzeczu obywatel nie ma prawa zwrócić uwagi urzędnikowi? W tym, konkretnym przypadku pismo zostało skierowane nie do pracowników Urzędu Miejskiego, ale do burmistrza Międzyrzecza, między innymi dla tego, że to pańskie imię i nazwisko zostało namalowane na samej górze plakatu.  Czy nie czuje się Pan odpowiedzialny? Czy Pan nic nie rozumie, czy tylko udaje …?
Tak na marginesie kuriozalnym jest zarzut, że pan Zbigniew Kolis rzekomo oskarża i obraża pracowników urzędu! Proszę wskazać w którym miejscu i jakimi słowami ich obrażono?

Na jakiej podstawie mieszkańcowi Międzyrzecza Pan stawia takie zarzuty? Trochę szacunku i pokory.

Mówiąc o niestosowności, to niestety Pańska, oficjalna reakcja w tej kwestii jest wysoce niestosowna i tym razem zerwę z tradycją, i nie będę Pana przepraszał za to, że poruszyłem powyższy temat.
Nawiasem mówiąc artykuł ten nie kończy problematyki urzędniczych błędów i zaniechań. Ale wszystko w swoim czasie.

ulica staszica międzyrzecz 003


UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

  1. Pamiętam jak w swoim czasie śp.burmistrz Władysław Kubiak zatrudniał w Ratuszu młodych urzędników, to aby uniknąć kompromitujących następstw zrobił im dyktando z ortografii. Osobiście sprawdził i test przeszli. Kto by miał to dziś sprawdzić nie wiem, jak sami podpisują i stawiają pieczątki pod takimi lapsusami, że dzieci się śmieją. Błędy zdarzają się każdemu, ale to już epidemia dysortografii i poruta nie tylko dla urzędników, ale i dla mieszkańców.

  2. No cóż, ciekawe jak by się zapytano burmistrza kim był Staszic czy by znał odpowiedź. Ale napewno nazwiska swoich cenzorów by w nocy po wyrwaniu ze snu wyrecytował. Każdemu by potrafił łatkę przystawić. I historyjkę dorobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Poprzedni artykułList otwarty największych organizacji pożytku publicznego do premiera Mateusza Morawieckiego
Następny artykułOstre rąbanie w Sycowie. 16-latek z dwoma rekordami świata!
Wydawca Portalu / Redaktor / Kontakt: tel: 606 923 579
ŹRÓDŁOZiemia Międzyrzecka