przysiega 12 wbot a00Ponad 50 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi na placu jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 WBOT. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, ostatnie przysięgi wojskowe mają skromną formę i odbywają się przy zamkniętych bramach koszar – bez obecności rodzin.

To już 17. Przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Za każdym razem jest to ogromne przeżycie dla rekrutów, gdyż oficjalnie i pełnoprawnie stają się żołnierzami. Ze względu na pandemię, w przysiędze nie mogli uczestniczyć przyjaciele i rodziny żołnierzy, za to uroczystość mogli obejrzeć dzięki transmisji w Internecie.
Wśród składających przysięgę znalazły się osoby, które na co dzień są uczniami, studentami, nauczyciele, tokarz, fryzjer, czy instruktor karate.
„Na co dzień jestem nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Nasza szkoła kształci certyfikowane klasy mundurowe. Szkolenie podstawowe odbyłem wraz z dwójką moich uczniów. Dla mnie to kontynuowanie rodzinnych tradycji. Muszę zdradzić, że w naszej szkole jest już nauczyciel, który został terytorialsem. Postanowiliśmy, że pójdziemy w jego ślady, bo również chcemy służyć Ojczyźnie i naszej lokalnej społeczności” – mówi szer. Marcin Grzybowski.

Nowi terytorialsi rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem 12. marca. Wtedy przekroczyli bramę koszar i rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z kilkunastogodzinnego treningu wojskowego. Podczas szkolenia, nowi terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.
Zanim jednak dostąpili zaszczytu złożenia przysięgi, musieli zdać egzamin z „pętli taktycznej” a to oznaczało, że musieli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. „Szesnastkę” ukończyło 11 kobiet.
Szkolenie podstawowe to tak naprawdę początek drogi, jaką musi przejść żołnierz WOT. Pełne wyszkolenie trwa 3 lata a każdy terytorials zobowiązany jest do dalszego kształcenia i odbywania ćwiczeń rotacyjnych, które pogłębiają jego umiejętności i sprawność.

FOTORELACJA


kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: 12 WBOT/


Tekst: ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA