Lokalny Przekrój

zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń pracowniczychW nadchodzącym 2019 roku, od 1 stycznia zmienią się zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń pracowniczych.

Podstawową formą stanie się bowiem wpłata na konto bankowe pracownika. Na pracodawcy z kolei ciążyć będą nowe obowiązki informacyjne. Zmiany są konsekwencją wejścia w życie od 1 stycznia 2019 roku nowelizacji Kodeksu pracy.

Zgodnie z nowymi  założeniami, a konkretnie znowelizowanego art. 86 § 3, wypłata wynagrodzenia będzie dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Co to oznacza?
W praktyce oznacza to, że po nowym roku podstawową formą wypłaty będzie transfer pieniędzy na rachunek bankowy pracownika. To dość istota zmiana, gdyż obecnie obowiązujące przepisy jako domyślny sposób przekazania wynagrodzenia wskazują wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika. Art. 86 § 1 Kodeksu pracy stanowi bowiem iż, „obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie”.

W praktyce oznacza to, że po nowym roku podstawową formą wypłaty będzie transfer pieniędzy na rachunek bankowy pracownika.

Co jednak z w sytuacji, gdy pracownik nie posiada rachunku bankowego a przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. będą w pewnym stopniu wymuszać jego założenie?
Rozwiązaniem według ustawodawcy będzie, tak zwany podstawowy rachunek płatniczy, który umożliwia otrzymywanie wpływów z tytuły dochodów lub innych świadczeń.
Obowiązek zakładania tego typu kont mają banki od sierpnia 2018 r. Podkreślić należy, że podstawowe rachunki płatnicze są zupełnie darmowe. Nie zapłacimy więc ani złotówki ani za uruchomienie konta ani za jego prowadzenie.

Zgodnie z nowymi przepisami pracownik nie pozostanie jednak bez wyboru, jeśli nie będzie miał ochoty na zakładanie konta. Formę gotówkową wynagrodzenia będzie mógł przyjąć jednak tylko wtedy, gdy złoży on u pracodawcy specjalny wiosek – będzie mógł mieć on postać pisemną lub elektroniczną.

Znowelizowana ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawcę
W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu pracy, w terminie 21 dni od 1 stycznia 2019 r., pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w gotówce o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę lub złożeniu wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę w gotówce. Pracownik natomiast w ciągu 7 dni od otrzymania niniejszych informacji będzie musiał przekazać numer rachunku lub wskazany wcześniej wniosek swojemu pracodawcy.