Sylwester Marciniak, zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej

Informacje przekazane podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, podsumowującej głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 r.

– stan na dzień 14 października 2019 10:00. 

 

  Główne tematy konferencji: 

  • cząstkowe, nieoficjalne wyniki konferencji,
  • zbiorcze dane dotyczące incydentów wyborczych.

Walka pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a siłami opozycyjnymi w wyborach do Senatu była wyrównana. Do samego końca nie wiadomo było, kto przejmie wyższą izbę parlamentu. Ostatecznie okazało się, że to opozycja, o dwa mandaty, była lepsza.

  Wychodzi na to, że to pakt senacki opozycji okazał się tą zwycięską stroną i zgarnął 51 mandatów, przy 49 mandatach PiS. Senatorami opozycji zostali:

  • Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) – Okręg 4
  • Bogdan Zdrojewski (KO) – Okręg 6
  • Alicja Chybicka (KO) – Okręg 7
  • Barbara Zdrojewska (KO) – Okręg 8
  • Andrzej Kobiak (KO) – Okręg 9
  • Krzysztof Brejza (KO) – Okręg 10
  • Antoni Mężydło (KO) – Okręg 11
  • Ryszard Bober (PSL) – Okręg 12
  • Jacek Bury (KO) – Okręg 16
  • Robert Dowhan (KO) – Okręg 20
  • Władysław Komarnicki (KO) – Okręg 21
  • Wadim Tyszkiewicz – Okręg 22
  • Artur Dunin (KO) – Okręg 23
  • Krzysztof Kwiatkowski – Okręg 24
  • Jerzy Fedorowicz (KO) – Okręg 32
  • Bogdan Klich (KO) – Okręg 33
  • Jolanta Hibner (KO) – Okręg 40
  • Michał Kamiński (PSL) – Okręg 41
  • Marek Borowski (KO) – Okręg 42
  • Barbara Borys-Damięcka (KO) – 43
  • Kazimierz Ujazdowski (KO) – Okręg 44
  • Aleksander Pociej (KO) – Okręg 45
  • Danuta Jazłowiecka (KO) – Okręg 52
  • Beniamin Godyla (KO) – Okręg 53
  • Kazimierz Kleina (KO) – Okręg 62
  • Stanisław Lamczyk (KO) – Okręg 63
  • Sławomir Rybicki (KO) – Okręg 64
  • Bogdan Borusewicz (KO) – Okręg 65
  • Ryszard Świlski (KO) – Okręg 66
  • Leszek Czarnobaj (KO) – Okręg 67
  • Wojciech Konieczny (SLD) – Okręg 69
  • Zygmunt Frankiewicz (KO) – Okręg 70
  • Halina Bieda (KO) – Okręg 71
  • Gabriela Morawska-Stanecka (SLD) – Okręg 75
  • Beata Małecka-Libera (KO) – Okręg 76
  • Joanna Sekuła (KO) – Okręg 77
  • Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) – Okręg 78
  • Marek Plura (KO) – Okręg 80
  • Jerzy Wcisła (KO) – Okręg 84
  • Adam Szejnfeld (KO) – Okręg 88
  • Jan Libicki (PSL) – Okręg 89
  • Jadwiga Rotnicka (KO) – Okręg 90
  • Marcin Bosacki (KO) – Okręg 91
  • Paweł Arndt (KO) – Okręg 92
  • Wojciech Ziemniak (KO) – Okręg 94
  • Ewa Matecka (KO) – Okręg 95
  • Janusz Pęcherz (KO) – Okręg 96
  • Tomasz Grodzki (KO) – Okręg 97
  • Magdalena Kochan (KO) – Okręg 98
  • Janusz Gromek (KO) – Okręg 99
  • Stanisław Gawłowski – Okręg 100

  Tych osób nie zobaczymy już w Senacie
Wśród tych, którzy nie zostali ponownie wybrani do Senatu można znaleźć wiele znanych nazwisk. Są to Waldemar Bonkowski (65, niez.), Jan Dobrzyński (60, niez.),
Arkadiusz Grabowski (76, PiS), Andrzej Kamiński (78, PiS), Stanisław Kogut (37, niez.), Łukasz Mikołajczyk (95, PiS), Andrzej Mioduszewski (12, PiS), Czesław Ryszka (75, PiS), Grażyna Sztark (99, PO), Antoni Szymański (66, PiS) i Artur Warzocha (69, PiS).

Być może ostateczne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda jeszcze w dniu dzisiejszym.