Spis Treści

Foto: ZM
W Polsce, tradycyjnie przyjmuje się, że kąpiel w jeziorach jest bezpieczna dopiero od 24 czerwca. Data ta nie jest przypadkowa, ma swoje korzenie w ludowych przesądach ostrzegających przed „przekwitniętą” wodą oraz możliwymi zagrożeniami, jakie mogą wynikać z obecności demonów i topielców przed tym terminem. Prawda jest taka, że generalnie po 24 czerwca woda w jeziorach zazwyczaj osiąga stabilne temperatury, co sprzyja bezpiecznym kąpielom.
Sezon kąpielowy w Polsce zaczyna się 1 czerwca i trwa do końca września, co reguluje ustawa o prawie wodnym. W tym czasie działają kąpieliska, które są odpowiednio zorganizowane i zgłoszone oraz regularnie nadzorowane, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z wody. W Międzyrzeczu niestety jest trochę inaczej.
Obiecywano wielkie inwestycje
Niestety, pomimo szumnych zapowiedzi ze strony przedstawicieli władz samorządowych kolejny rok na terenie OW Głębokie, kąpieliska ze strzeżoną plażą nie będzie.
Warto przypomnieć, że ponad dwa lata temu w dn. 28.04.2024 r. w Radiu Zachód, podczas wywiadu Sławomira Kordyjalika Agnieszka Śnieg, ówczesna zastępca burmistrza Międzyrzecza, publicznie na antenie Radia Zachód zapewniała mieszkańców, że na terenie Ośrodka Wypoczynkowego rozpoczną się inwestycje, które przywrócą temu miejscu dawną świetność. Zapewniała, że prace mają się rozpocząć jesienią bieżącego roku (tzn. jesień 2024 r. – przypis redakcji), a powinny zakończyć wiosną przyszłego roku (chodzi o wiosnę 2025 r. – przypis redakcji), czyli jeszcze przed rozpoczęciem następnego sezonu turystycznego.
AUDIO: wywiad Sławomira Kordyjalika z Agnieszką Śnieg, ówczesnym zastępcą burmistrza Międzyrzecza
( 28.04.2024 r. – Materiały Radia Zachód – https://zachod.pl/1013018/bedzie-estetyczniej-nad-jeziorem-glebokie/)
– „Zajmiemy się zagospodarowaniem plaży, czyli wiadomo wyczyszczenie dna kąpieliska, nasypanie piachu, montaż elementów małej infrastruktury, czyli tam ławeczki, śmietniki, leżaki, parasole, grill. Będzie przebieralnia, będą toalety, no i przede wszystkim pływające pomosty, również wykonane w ramach tego działania, tej modernizacji Ośrodka Wypoczynkowego Głębokie. Ścieżki pieszo- rowerowe i oświetlenie energooszczędne – ledowe.” – koniec cytatu.
Burmistrz Międzyrzecza także zapewniał i obiecywał
W informacji opublikowanej w dn. 01.07.2024 r., na stronie internetowej Gminy Międzyrzecz poświęconej festynowi, który się odbył na OW Głębokie 29. czerwca 2024 roku burmistrz Międzyrzecza, Remigiusz Lorenz zapewniał mieszkańców, cyt.:
– „Dzięki utworzeniu przez gminy Międzyrzecz, Świebodzin i Sulęcin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dostaniemy pieniądze na rewitalizację tego miejsca. Wybudujemy tam nowe toalety z przebieralniami, wyremontujemy drogi z oświetleniem oraz zamontujemy nowe, pływające pomosty. Bardzo ważna dla właścicieli ponad 200 domków letniskowych i wypoczywających nad jeziorem letników będzie budowa kanalizacji sanitarnej.” – koniec cytatu.
Ponadto w informacji, pt.: „Rewitalizacja ośrodka wypoczynkowego nad jez. Głębokie”, opublikowanej na stronie internetowej gminy Międzyrzecz poinformowano mieszkańców, że cyt.: „Z myślą o mieszkańcach i turystach wypoczywających nad jez. Głębokie na zlecenie władz miejskich opracowany został projekt rewitalizacji ośrodka wypoczynkowego nad tym akwenem. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że inwestycja będzie możliwa dzięki unijnym dotacjom, które otrzymamy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, utworzonego przed dwoma laty przez gminy Międzyrzecz, Świebodzin i Sulęcin.”
– „Dzięki powołaniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dostaniemy dodatkowo ponad 56 milionów złotych, które przeznaczymy na różne inwestycje. Między innymi na gruntowną modernizację ośrodka wypoczynkowego” – dodaje R. Lorenz.
Projekt zakłada budowę dróg i oświetlenia, nową toaletę, przebieralnię, a także montaż nowych, pływających pomostów. – „Kolejnym zadaniem będzie budowa sieci kanalizacyjnej w ośrodku – dodaje burmistrz.” – koniec cytatu.
Co ciekawe w kwietniu 2024 roku Agnieszka Śnieg w Radiu Zachód deklarowała na gruntowną modernizację ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Głębokie kwotę prawie 6 milionów złotych. Natomiast w lutym 2025 roku Urząd Miejski w Międzyrzeczu na stronie TVP Gorzów Wlkp. zadeklarował, że, cyt.: „Budowa nowego kąpieliska będzie kosztować ponad 8 mln zł. 70% tej kwoty zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych w ramach, tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.”
Tak według urzędników z gminy miał wyglądać docelowo, po modernizacji Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem Głębokie przed sezonem turystycznym w 2025 roku.
Skąd ta różnica w kosztach, po upływie zaledwie jednego roku? Niestety tej informacji nigdzie nie można się doszukać. Widocznie burmistrz nadal uważa, że mieszkańców różnica w kwocie ok. 2 milionów złotych nie powinna interesować, bo to jest taka, cyt.: „prywatna ciekawość” – koniec cytatu.
Weryfikacja
Jak zwykle w Międzyrzeczu zapowiedzi, deklaracji i obietnic ze strony przedstawicieli władz samorządowych oraz osobiście burmistrza było wiele. Było także wiele propagandowych artykułów w różnych mediach, które nadal są dostępne w internecie. Przypomnijmy, to było dwa lata temu i według deklaracji, po pozyskaniu niezbędnego finansowania miała zostać także zrealizowana obiecana inwestycja na OW Głębokie.
Nie pozostało nic innego jak udać się na wspomniane OW Głębokie i w terenie zweryfikować efekty działania międzyrzeckiego samorządu za niemal 8 mln. zł.
W dniu 31. maja 2026 roku, w przeddzień nowego sezonu turystycznego postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja na ośrodku i poszukać obiecanych, nowych przebieralni, szaletów, leżaków, parasoli, grilla i oczywiście pływających pomostów.
Niestety na miejscu spotkało nas rozczarowanie, próżno było szukać wymienionych wyżej atrakcji. Nie udało się odnaleźć nowo wybudowanych dróg i kanalizacji.
Wychodzi na to, że wcześniej, czyli dwa lata temu samorządowcy mieszkańcom opowiadali bajki, czy jak kto woli przekazywali nieprawdziwe informacje, a krótko mówiąc, po prostu kłamali. No ale zgodnie z powiedzeniem klasyka … „Cóż szkodzi obiecać.”
W obliczu zaistniałej sytuacji mocno zastanawiająca jest postawa miejskich radnych, którzy jakby w ogóle nie dostrzegali problemu. No ale skoro mieszkańcom miasta takie postawy i brak reakcji radnych nie przeszkadzają, to tym razem nimi nie będziemy się zajmować. Mamy to, co sobie wybraliśmy.
Wracając do sytuacji na OW Głębokie, to można temat podsumować krótko – nic się nie zmieniło, poza tym, że infrastruktura wygląda na bardziej zdegradowaną i zaniedbaną.
Ośrodek, jeśli chodzi o standardy turystyczne trudno obecnie zakwalifikować do jakiejkolwiek kategorii. Ludzie obecnie jeżdżą dużo i wypoczywają w różnych ośrodkach na terenie kraju, wyjeżdżają na wakacje za granicę i widzą jak wyglądają tego typu miejsca. W związku z tym mają możliwość porównania. Niestety to, co prezentuje międzyrzecki ośrodek wypoczynkowy można podsumować bardzo krótko – ŻENADA!
Wspomnianych, nowoczesnych przebieralni nie ma, natomiast te, które funkcjonują od lat, to jakieś nieporozumienie. Czy w gminie nie ma już osób kreatywnych z odrobiną wyobraźni? Dlaczego w tych przebieralniach nikt nie dba o porządek? Dlaczego w przebieralniach nie zamontowano jakichkolwiek półek, czy też zwykłych haczyków, żeby można coś położyć lub zawiesić podczas przebierania? Dlaczego nikt tam nie pozamiatał, nie usunął pajęczyn, zapewne sprzed wielu lat?
Ten fatalny obraz dopełniają porzucone przy przebieralni majtki, które być może zalegają tam jeszcze od ubiegłego roku.
O szalecie nie można nic powiedzieć, bo w tym dniu był po prostu niedostępny.
Plaża z piaskiem jest tam, gdzie była, niestety dostęp do wody jest nadal utrudniony, bo pod starymi pomostami przechodzić nie wolno, ale za to można przejść po pomostach i zejść na drugą stronę w kierunku wody po drabinkach. To taka dodatkowa atrakcja.
Niestety samorząd poległ w kwestii ostatecznego rozwiązania wieloletniego problemu betonowych pomostów. Niedawno rewitalizowane pomosty, to przykład nieracjonalnego gospodarowania zasobami i błędne zrozumienie pojęcia gospodarność.
Konkluzja
Właściciel, zarządca ośrodka obok praw, w tym prawa do pobierania opłat powinien mieć także jakieś obowiązki, w kwestii utrzymania infrastruktury i porządków także.
Obecny stan ośrodka wypoczynkowego dobitnie świadczy o tym jak obecne władze samorządowe rozumieją kwestię zarządzania tego typu obiektem.
Pomimo deklaracji zamieszczonych w różnych dokumentach, między innymi w „Strategii Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030”, dotyczących tego, że w gminie stawia się na rozwój turystyki, cyt.: „Gmina Międzyrzecz zamierza rozwijać turystykę jako jedną z lokalnych specjalizacji gospodarczych.” – koniec cytatu (Strategia Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030, str. 44). Niestety na terenie OW Głębokie widzimy od lat zaprzeczenie tych deklaracji, a mieszkańcy są mamieni opowieściami i obietnicami, które nasilają się w zależności od dat kalendarza wyborczego.
Pomimo takiego stanu rzeczy, podobno mieszkańcy, także ci którzy posiadają domki letniskowe na OW Głębokie, cieszą się, cyt.: „Mieszkańcy gminy cieszą się z bliskości i dostępności do przyrody. Gmina na tej bazie rozwija również ofertę turystyczną. Dostępność i atrakcyjność turystyczną gminy wspiera rozwinięta sieć tras i dróg rowerowych. Służą one w równym stopniu mieszkańcom. Gmina dba o środowisko i stara się eliminować zagrożenia dla przyrody oraz ludzi.” – koniec cytatu. (Strategia Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030, str. 29)
Cóż, jak widać papier przyjmie wszystko, gorzej jest z praktyką. Prawda jest taka, że nadmiar nieuzasadnionej propagandy może tylko szkodzić.
Dwa lata temu mówiono o dużych pieniądzach, a na chwilę obecną nie wiemy, czy w końcu samorząd uzyskał wspomniane 56 mln. zł. z których miała być sfinansowana modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego głębokie. Dlaczego nie zrealizowano obiecanej inwestycji. A jeśli uzyskano finansowanie, to co się tymi pieniędzmi stało. To tylko klika pytań, na które niestety nie znajdujemy odpowiedzi.
Czytaj także:
OW Głębokie tuż przed sezonem 2019 [SONDA]
Podczas kontroli na OW Głębokie nikt nie był w stanie wskazać inwestora
Na OW Głębokie będzie kontrola!
Głębokie wczoraj i dziś …
Decyzja ostateczna!
Co będzie dalej z pobranymi podatkami?
Majówka na Głębokim
Międzyrzecz: Pożegnanie lata z Bractwem Rycerskim – 2016
GŁĘBOKIE PRZED SEZONEM 2020 – SONDA
Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem Głębokie u progu wiosny 2022
WODA W JEZIORZE GŁĘBOKIE
Walczymy o jezioro Głębokie
Czy kąpielisko nad jeziorem Głębokie, to samorządowa porażka?
Czy znajdzie się sposób na uratowanie jeziora Głębokiego?




















