Pierwsze miesiące nowego 2020 roku obfitują w różne konkursy dla uczniów szkół muzycznych w naszym kraju. W dwóch z nich z powodzeniem brali udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu.

Sukcesem zakończył się konkurs pod nazwą: Ogólnopolskie Forum Instrumentalne „Miniatura 2020” Świebodzin 22-23 lutego 2020 roku.
Udział wzięli głównie uczniowie klas skrzypiec, fletu i saksofonu. Instrumenty szarpane i dęte drewniane potrzebują ze względu na swoja specyfikę (nie są instrumentami harmonicznymi) wsparcia w postaci akompaniamentów fortepianowych.

Miło mi przedstawić laureatów naszej szkoły muzycznej.

I miejsceKajetan Witkowski, naucz. klasy skrzypiec Agnieszka Wenda, akompaniament Tadeusz Nowak.

II miejsceZuzanna Makarewicz, naucz. klasy fletu poprzecznego Daria Puciata, akompaniament Ekaterina Matokh.

II miejsceKonrad Wojtczak, naucz. klasy skrzypiec Marta Walczak, akompaniament Tadeusz Nowak.

II miejsceTomasz Puka, naucz. klasy fletu poprzecznego Jan Kupczyński, akompaniament Ekaterina Matokh

III miejsceLiwia Gągała, naucz. klasy skrzypiec Agnieszka Wenda, akompaniament Tadeusz Nowak

Wyróżnienie II stopnia – Maciej Puka, naucz. klasy saksofonu Czesław Nowakowski, akompaniament Ekaterina Matokh

Wyróżnienie II stopnia – Pranava Sharath  Ragunath Babu, naucz. klasy saksofonu Czesław Nowakowski, akompaniament Ekaterina Matokh.

W Gorzowie Wlkp., 27 lutego 2020 odbywał się V Lubuski Konkurs Skrzypcowy.

II miejsce zajęła Liwia Gągała, naucz. klasy skrzypiec Agnieszka Wenda, akompaniament Tadeusz Nowak.

Ogromne brawa dla młodych, zdolnych muzycznie  instrumentalistów naszej szkoły, którzy zdążyli jeszcze przed epidemią koronawirusa pokazać swój konkursowy pazur. Słowa pochwały należ się tez ich nauczycielom oraz akompaniatorom. Niestety pozostali uczniowie, którzy mocno szlifowali formę na przeglądy i konkursy, nie mogli w nich uczestniczyć ze względu na zagrożenie zarażenia się koronawirusem. Wszystkie formy prezentacji scenicznej zostały odwołane bądź zawieszone.

W obecnej sytuacji lekcje z uczniami odbywają się w systemie online, co ma swoje plusy i minusy. Ale to już tekst na osobny artykuł.

Kilka słów o konkursie nadesłali rodzice.

Pani Barbara Gągała: – Dnia 27.02.2020 r. w Sali Kameralnej CEA Filharmonii Gorzowskiej odbył się V Lubuski Konkurs Skrzypcowy.
II miejsce w konkursie w grupie II klas III i IV zajęła uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Międzyrzeczu Liwia Gągała.
Liwia od 3 lat uczy się gry na skrzypcach pod kierownictwem Pani Agnieszki Wendy. Brała już udział w kilku konkursach smyczkowych, w których zdobywała miejsca na podium. 22.02.2020 r. – Ogólnopolskie Forum Instrumentalne „Miniatura 2020” w Świebodzinie – III miejsce. 19.03.2020 r. – IV Lubuski Konkurs Skrzypcowy w Gorzowie- II miejsce. 08.03.2019 r.- Żarskie Spotkania Smyczkowe – I miejsce.
Sukcesy jakie osiąga są zasługą wielu godzin pracy z instrumentem oraz wymagającej nauczycielki. Skrzypce są jednym z trudniejszych instrumentów, co jednak wzbudza w niej chęć grania na najwyższym poziomie”.

Maciej Puka: – „Bardzo się stresowałem przed konkursem „Miniatura 2020”, bo był to mój pierwszy konkurs ogólnopolski. Było na nim dużo uczestników. Mimo to, bardzo mi się podobało, zwłaszcza nagrody. Jestem zadowolony ze swojego występu.”

Tomasz Puka: – „Na konkursie „Miniatura” byłem już drugi raz. Za pierwszym razem emocje były większe, lecz nie można powiedzieć, że w tym roku konkurs odbył się bez stresu. To był mój pierwszy konkurs w tym roku szkolnym. Lubię brać udział w konkursach, więc mam nadzieję, że to nie był ostatni w tym roku. Bardzo podobała mi się organizacja tego konkursu, pyszne jedzenie od jednego ze sponsorów i nagrody, jakie otrzymałem za zajęcie II miejsca w swojej grupie. Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu na tym konkursie.”

FOTORELACJA


Z muzycznym pozdrowieniem
Zdzisław Musiał