Spis Treści

Foto: Oponeo.pl
Porzucone opony w lasach i nad rzekami to wciąż częsty widok, także w okolicach Międzyrzecza. Dlatego mieszkańcy znów biorą sprawy w swoje ręce i po raz kolejny włączają się w ogólnopolską akcję „Kręci nas recykling”.
Gmina Międzyrzecz
W Międzyrzeczu zaplanowano trzy akcje sprzątania. Pierwsza z nich odbyła się 21 marca i objęła okolice wsi Nietoperek. Tydzień później wolontariusze przeniosą się nad Jezioro Głębokie. Z kolei 11 kwietnia wiosenne porządki odbędą się w Karolewie.
Do akcji na terenie Gminy Międzyrzecz przyłączyła się niezawodna i skuteczna grupa wolontariuszy pod przewodnictwem pani Ireny Buzarewicz. Międzyrzeccy wolontariusze działają na terenie Międzyrzecza i gminy od wielu lat. W teren wychodzą w każdą sobotę rano, bez względu na porę roku i pogodę. Skład grupy się zmienia, ale niezmienna jest konsekwencja w działaniu.

Tak się w tym roku złożyło, że 21 marca, to także była sobota, więc logicznym było to, że grupa dołączyła do 5 już edycji akcji #KręciNasRecykling organizowanej przez firmę #Oponeo.
Wolontariusze zajęli się tym razem porządkowaniem lasu i terenów zielonych przy południowym rondzie S3 Nietoperek. Fantastyczni ludzie zawalczyli kolejny, 198 raz o nasze międzyrzeckie środowisko, a efekty widać na zdjęciach. Brawo i wielki szacunek!
Tony śmieci zebranych w całej Polsce
Kampania „Kręci nas recykling” odbywa się już po raz piąty i potrwa od 21 marca do 22 kwietnia. W tym czasie w całym kraju inicjowane są akcje sprzątania terenów zielonych. W poprzednich latach 8,5 tys. wolontariuszy zebrało ponad 200 ton odpadów. Jej organizatorem jest Oponeo.pl, współpracujące z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim.
– „Kręci nas recykling” to nie tylko budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także zmniejszenie skali zaśmiecenia przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu odzysku i recyklingu zużytych opon – podkreśla ekolog Dominik Dobrowolski.
Inicjatywa ma zarówno wymiar edukacyjny, jak i praktyczny – w tym roku 15 tys. opon odebranych z serwisów trafi bezpośrednio do recyklingu. Dzięki partnerowi strategicznemu, Grupie Recykl S.A., zostaną one przetworzone na granulat gumowy, a następnie wykorzystane do produkcji gumowych nawierzchni o wielu zastosowaniach. Zwieńczeniem kampanii będzie sadzenie drzew. Organizatorzy deklarują, że jesienią posadzonych zostanie 10 tys. sadzonek.

Niepokojące badania
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Oponeo.pl wynika, że jedynie 9% kierowców przyznaje, że nigdy nie oddawało opon do utylizacji lub recyklingu. Mimo to aż 80% ankietowanych deklaruje, że spotyka opony porzucone w środowisku.
– „Badanie pokazuje, że świadomość kierowców rośnie, jednak problem nie znika. Zużyte opony wciąż trafiają do lasów, są wykorzystywane w ogródkach, a nawet palone” – mówi Iza Maciejko-Osmańska z Oponeo.pl.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling




















