OGŁOSZENIE

Warsztaty organizowane dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu  mają na celu pomóc młodym muzykom wydoskonalić swoje umiejętności w grze na instrumencie muzycznym. Dla nauczycieli są okazją, aby przyjrzeć się procesowi edukacyjnemu z pozycji obserwatora.

7 listopada 2019 roku warsztaty dla uczniów klasy gitary poprowadził Leszek Zaleski. Jest on absolwentem naszej szkoły muzycznej, którego miałem przyjemność uczyć. Dawny uczeń, obecnie nauczyciel klasy gitary  wystąpił  w  roli pedagoga. Inne spojrzenie prowadzącego na ważne problemy dotyczące pomocy młodym gitarzystom były prowadzone ciekawie.
Leszek Zaleski  podpowiadał uczniom ze swojego kilkunasto letniego doświadczenia o metodach pracy z instrumentem i systematyczności. Do efektów w postaci czystej i bezbłędnej gry dąży się  małym krokami. Udział w warsztatach wzięli uczniowie starszych klas – ”… Staram się pomagać uczniom i nauczycielom poprzez spojrzenie jako osoba z zewnątrz na dany etap kształcenia muzycznego”.

Zapytałem uczniów o wrażenia i wielu im bardzo się taka forma prowadzenia lekcji spodobała.

Tak, warsztaty gitarowe dały wiele możliwości spojrzenia na dany problem techniczny czy muzyczny. Z problemem należy się zmierzyć i tak kierować uczniem, aby on myślał, że go sam pokonuje. Nauczyciel wskazuje różne drogi do celu. A kontakt z innymi nauczycielami jest bardzo ważny i zawsze przynosi efekty. Chociażby po to, aby wymienić uwagi, poglądy i spostrzeżenia. Jest to też pomoc dla nauczycieli przed zbliżającymi się ogólnopolskimi przesłuchaniami poszczególnych klas instrumentów muzycznych przez Centrum Edukacji Artystycznej. Jest ono obligatoryjne dla wszystkich szkół muzycznych w Polsce i obejmuje wybrane roczniki uczniów wszystkich klas instrumentów muzycznych

Prowadzone w milej atmosferze i bardzo profesjonalne warsztaty tak myślę, że dały wielu uczniom, tzw.  kopa do dalszej pracy z instrumentem.

Zwieńczeniem działam pedagogicznych był krótki recital L. Zaleskiego. „Takiego koncertu jeszcze nie było w naszej szkole…” – powiedziała dyrektor szkoły Małgorzata Telega-Nowakowska. Zapewne miała na myśli technikę grania fingerstyle – inny sposób trzymania instrumentu

Gitarowe improwizacje z przemyconymi pięknymi motywami min.: Stinga, czy swojej twórczości. Kompozycja pt. „For You”  znana z solowej płyty CD Dawida Bonka i własnej CD zatytułowanej „My Songs”, nagranej w kwartecie. Jak pisze Leszek Zaleski  we wkładce do swojej płyty „Ta płyta, to moja historia…”.

Gorące oklaski publiczności były podziękowaniem dla artysty. Przy okazji wręczyłem Leszkowi najnowszy autorski zbiorek nutowy „Utwory na gitarę dla każdego”.

Sesja zdjęciowa z uczniami zakończyła ten gitarowy dzień.
FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Zdzisław Musiał/


Podziękowania dla dyrekcji szkoły muzycznej za możliwość zaproszenia gitarzysty Leszka Zaleskiego do naszej szkoły.


Z muzycznym pozdrowieniem
Zdzisław Musiał

REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię