OGŁOSZENIE

Koncert jesienny na stałe wpisał się w muzyczny kalendarz wydarzeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. W tym roku obowiązują obostrzenia związane z pandemią COVID-19, dlatego nasz koncert był skromny.

Wystąpili uczniowie starszych klas. Rozpoczęła go Nokturnem b – moll op.9 nr 1 Fryderyka Chopina młoda i bardzo uzdolniona pianistka Patrycja Oleksak. Od sześciu lat uczy ją pan Tadeusz Nowak.
Klarnecista Krzysztof Drzymała z klasy II c. 6 zagrał utwór pt. „Śnieżynki” – Adama Brzozowskiego, przy fortepianie akompaniowała mu pani Ludmiła Uljanicz. Krzyś jest uczniem klasy klarnetu pan Czesława Nowakowskiego.

Koncert zakończyła Joanna Grusza utworem – „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena. Uczennica V klasy fortepianu pani Małgorzaty Telegi – Nowakowskiej.  Jesienny koncert, z akcentami scenografii kolorowej jesieni z wdziękiem prowadziła pani Marta Walczak.

Po koncercie nastąpiła uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych
W nietypowy czas pandemii, mało sprzyjający kulturze, tradycyjnie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. W poniedziałkowe, wczesne popołudnie 19 października 2020 roku w auli szkolnej obecni byli tylko rodzice i uczniowie klas pierwszych. W ubiegłych latach zazwyczaj na takiej szkolnej uroczystości szczelnie wypełnionej rodzicami, zaproszonymi gośćmi i uczniami odbywała się piękna uroczystość ślubowania.
Tym razem uroczystość była skromniejsza. Prowadzące Nikola Krygiel i Wiktoria Dejewska powitały wszystkich słowami: „Witamy serdecznie wszystkich gości, rodziców, panią Dyrektor, nauczycieli i uczniów na dzisiejszej uroczystości. Szczególnie ciepło witamy bohaterów dzisiejszego spotkania – pierwszaków. Prosimy o zabranie głosu Panią Dyrektor – Małgorzatę Telegę-Nowakowską”.

Ciepłymi słowami dyrektor szkoły powitała wszystkich obecnych, po czym życzyła dzieciom by nauka w szkole muzycznej dawała im wiele radości i satysfakcji.

Prowadzące: Nikola i Wiktoria kontynuowały uroczystość słowami:

Cieszę się, że wszyscy tak tłumnie przybyli,
By być razem z nami w tej radosnej chwili,
Proszę o uwagę panowie i panie!
Dziś pierwszoklasiści złożą ślubowanie.
Stoją już przed nami też nasze maluchy
Przepięknie ubrane, pełne są otuchy
Wpatrzone są w panią, czasem też na mamę
Każdy z nich chce wypaść pięknie, okazale.
Z bijącym serduszkiem, z duszy niepokojem
Rozpoczną naukę w naszej pięknej szkole.
Wszystkim pierwszakom na początek.
Życzymy w szkole dużo piątek.
wiele słońca na podwórzu,
mało łez, humoru dużo,
zdrowia, szczęścia i tak co rok,
by udany był ten pierwszy krok.
Może nam teraz zaprezentujecie.
Ile od września już umiecie?

„A teraz zapraszamy do wysłuchania krótkiego „Jesiennego” koncertu”.

Scenę opanowali starsi pierwszoklasiści cyklu czteroletniego. Do utworu „Le Basque” wykonali akompaniament na instrumentach perkusyjnych. Autorem kompozycji był żyjący w epoce Baroku – francuski kompozytor Marin Maras. Uczniów przygotowała pani Iwona Skwarna. Występ najmłodszych uczniów z klasy pierwszej cyklu sześcioletniego przygotowała Katarzyna Winkiewicz-Więcław. Zaśpiewali piosenkę autorstwa Wojciecha Kalety zatytułowaną: „Jesienny deszcz” do słów Stanisława Karaszewskiego.

Następnie prowadzące kontynuowały:

Cóż tu powiedzieć-egzamin zdany!
Takich pierwszaków chętnie witamy!
Sporo już wiecie, sporo umiecie, dalej się tutaj kształcić będziecie!
Dosyć już grania, dosyć gadania,
Przystąpmy teraz do ślubowania!

Stojąc z dwoma podniesionymi palcami do góry uczniowie powtarzali za Panią Dyrektor tekst ślubowania!

ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE.
BĘDĘ ZAWSZE DBAĆ O DOBRE IMIĘ NASZEJ SZKOŁY.
BĘDĘ SZANOWAĆ NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY.
BĘDĘ PRZESTRZEGAĆ PORZĄDKU I CZYSTOŚCI W SZKOLE.
BĘDĘ DBAĆ O INSTRUMENTY MUZYCZNE I SPRZĘT SZKOLNY.
WYKORZYSTAM W PEŁNI CZAS PRZEZNACZONY NA ĆWICZENIE NA INSTRUMENCIE.
BĘDĘ SIĘ STARAĆ BYĆ DOBRYM KOLEGĄ, KOLEŻANKĄ.
SWYM ZACHOWANIEM I NAUKĄ BĘDĘ SPRAWIAĆ RADOŚĆ RODZICOM I NAUCZYCIELOM.

Po ślubowaniu nastąpił wreszcie wyczekiwany moment. Dyrektor szkoły dokonała uroczystego aktu pasowania na ucznia poprzez dotknięcie w ramię czarodziejskim fletem. Nauczyciele wręczali nowo pasowanym uczniom naszej szkolnej muzycznej społeczności okolicznościowych dyplomów i drobnego upominku w postaci „muzycznego” ołówka i teczki.

Jeszcze kilka pamiątkowych fotek i czas wsiąknąć w szkolny tryb edukacji artystycznej.

Zapytałem o wrażenia kilkoro rodziców. „Pierwszaki przygotowane rewelacyjnie. Przyjemna i miła atmosfera podczas ceremonii. Dumni i wzruszeni rodzice spoglądali na swoje dzieci zaczynające wspaniałą muzyczną przygodę”. Ania i Magda.

Życzymy uczniom wytrwałości w dążeniu do celu i sił w pokonywaniu pojawiających się trudności. Życzymy również, aby czas spędzony w naszej szkole był najpiękniejszą przygodą w odkrywaniu magicznego świata dźwięków muzycznych.

Z muzycznym pozdrowieniem
Zdzisław Musiał


REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię