Pomimo szczególnej sytuacji epidemiologicznej, obejmującej większość obszarów naszej codzienności nadszedł czas rekrutacji do wielu Szkół i placówek edukacyjno – wychowawczych. Rekrutację przeprowadza również Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Międzyrzeczu.

Z tej okazji poprosiliśmy nauczyciela Szkoły Muzycznej, współodpowiedzialnego za działania rekrutacyjne p. Agnieszkę Wendę o odpowiedź na pytania najczęściej zadawane przez z rodziców stojących przed dylematem: Czy zapisać dziecko do Szkoły Muzycznej?

Agnieszka Wenda

Wywiad ze skrzypaczką z Filharmonii Gorzowskiej Agnieszką Wendą

Zdzisław MusiałDlaczego warto zapisać dziecko do Szkoły Muzycznej? Czy chodzi tylko o naukę gry na instrumencie? Jaki jest cel edukacyjny Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu?

Agnieszka Wenda: Jeżeli tylko dziecko posiada predyspozycje słuchowe oraz ogólnorozwojowe do nauki w szkole muzycznej, a co ważne lubi muzykę – jak najbardziej warto, aby spróbowało swoich sił w naszej szkole. PSM I stopnia w Międzyrzeczu  przez 6 lat (lub 4 lata – w zależności od cyklu kształcenia) rozwija w młodym człowieku wiele umiejętności, zdolności,  których zwykle nie dostrzegamy na co dzień – dopiero po ukończeniu szkoły zauważamy, że dzieci które uczęszczały do Szkoły muzycznej, są „jakieś inne” – bardziej wrażliwe, obyte z kulturą wysoką, bardziej systematyczne, pracowite, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem trudności, lepiej  też radzą sobie ze stresem, czy porażkami,  często są bardziej kreatywne niż ich rówieśnicy – nie nudzą się same ze sobą.
To tylko niektóre cechy kształtowane podczas nauki w szkole muzycznej. Oczywiście na pierwszym planie dla szkoły muzycznej będzie zawsze rozkochanie dzieci w muzyce, w świecie, który jest tyle wymagający co fascynujący i porywający. Droga kształcenia przyszłego zawodowego muzyka zajmuje 17 lat, ale zaczyna się bardzo wcześnie i właśnie ten pierwszy etap jest naszą domeną. My czekamy na wszystkich, którzy chcieliby poznać świat muzyki i sztuki … inny świat.

Z. M. Jak wygląda nauka w szkole na samym początku? Czego Szkoła wymaga a co proponuje? W czym szkoła muzyczna jest „lepsza” od innych dostępnych szeroko zajęć pozalekcyjnych?

A.W. Na początku, kiedy dziecko wybierze już swój ukochany instrument i zostanie przyjęte do Szkoły będzie miało dwa razy w tygodniu lekcję indywidualną gry ze swoim nauczycielem oraz zajęcia grupowe: kształcenie słuchu, rytmikę i zespół wokalny. Tak to się wszystko zaczyna. W późniejszych latach nauki, przedmioty się zmieniają, dochodzi fortepian dodatkowy dla każdego oraz zajęcia z orkiestry smyczkowej lub orkiestry rozrywkowej, gra w zespołach kameralnych.

Jeśli chodzi o samo zaplecze lokalowe i dostępność instrumentów sytuacja w PSM I st. jest jednym słowem FANTASTYCZNA!!! Nie przesadzam. Staraniami Pani Dyrektor Małgorzaty Telegi-Nowakowskiej w roku szkolnym 2018/19 została przeprowadzona termomodernizacja zabytkowego budynku Szkoły.
Wymienione zostały sprzęty w szkole, zakupione zostały pomoce naukowe: komputery, wyposażenie klas- sprzęt audio, baza materiałów nutowych. Szkoła ponadto dysponuje nowymi instrumentami, które uczniowie wypożyczają na czas nauki w szkole. Do tego piękna, duża sala koncertowa, parking dla rodziców … Nie jest to sytuacja standardowa (niestety…). Tego wszystkiego „zazdroszczą” nam nauczyciele z innych szkół regionu odwiedzający naszą nową, piękną szkołę.

Z. M. Nauka w szkole muzycznej to duży przywilej i na pewno powód do dumy. W pewnym sensie jest to szkoła elitarna. My zapraszamy do nas wszystkich, którzy czują w sobie artystyczną duszę, chcą spróbować swoich sił, jednak efekty nauki będą uzależnione od ilości codziennych ćwiczeń, zaangażowania w pracę, ambicję ucznia. Warto wspomnieć o rodzicach – my zawsze próbujemy ich angażować do współpracy. To nie jest tak, że wystarczy dziecko podrzucić do szkoły, odebrać i to wszystko. Warto uzmysłowić rodzicom, że to nie są zwykłe zajęcia pozalekcyjne – to proces, który wymaga wysiłku, systematyczności, ale też daje wiele satysfakcji nie tylko dzieciom, ale właśnie rodzicom. Wystarczy na nich spojrzeć, jak przeżywają wszystkie koncerty, konkursy, egzaminy. To nie tylko duma z tego, że jego dziecko występuje, ale też ukoronowanie czasu pełnego zmagań z trudnościami, lenistwem, brakiem czasu. Satysfakcja jest wtedy prawdziwa, nagroda „smakuje” inaczej, a korzyści z nauki rzutują również na ogólny rozwój dziecka. To jest to, co odróżnia naukę w szkole muzycznej od np. zajęć tanecznych czy plastycznych.

Z. M. Kto może zapisać się do szkoły? Czy złożenie podania do szkoły jest równoznaczne z przyjęciem do szkoły?

A.W: Do szkoły muzycznej mogą zgłaszać się dzieci w wieku 6 – 16 lat. Najpierw trzeba złożyć do szkoły podanie o przyjęcie (jego wzór, tak jak i inne dokumenty są do pobrania na stronie internetowej szkoły www.psmmiedzyrzecz.pl.
Razem z tym podaniem do tej pory wymagane było zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki na danym instrumencie. W obecnej sytuacji zaświadczenie to będzie można donieść w terminie późniejszym, kiedy będzie to możliwe. Termin składania podania mija 2 czerwca 2020 r.

Następnie przeprowadzane będzie badanie przydatności kandydatów do kształcenia w szkole muzycznej. Na dzień dzisiejszy badanie przydatności będzie miało miejsce
3 czerwca 2020 r. w gmachu szkoły pod adresem Os. Centrum 10.
Termin ten może ulec zmianie ze względu na dynamiczną sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym.

Z. M. Bardzo gorąco zachęcamy do złożenia podania o przyjęcie do naszej Szkoły!

 Można to zrobić drogą elektroniczną na adres sekretariat@psmmiedzyrzecz.pl lub osobiście w sekretariacie szkoły w godzinach 10-13.

Wszystkie informacje oraz wzory dokumentów do pobrania znajdziecie Państwo na stronie internetowej szkoły www.psmmiedzyrzecz.pl w zakładce Rekrutacja, bądź pod numerem telefonu 95 741 24 44

Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń na naszej stronie na Facebooku Sympatycy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu!

Z. M. Mam nadzieję, że już nie długo zobaczymy się w Muzycznej! Do zobaczenia zatem!


Z muzycznym pozdrowieniem
Zdzisław Musiał

 *  *  *

Agnieszka Wenda

Agnieszka Wenda
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM I st. w Warszawie. W roku 2007 ukończyła studia muzyczne białostockiej  filii AMFC w Warszawie.
Stypendystka programu Socrates Erasmus w Royal Conservaroire de Musique de Bruxelles, laureatka muzycznego cyklu Forum Młodych organizowanego przez Instytut Austriacki w Warszawie. Brała udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, seminariach, festiwalach, projektach orkiestrowych w kraju i za granicą. Od 2011 jest członkiem orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

Od roku 2007 prowadzi działalność pedagogiczną. Obecnie związana jest z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Międzyrzeczu.


Czytaj także:
Remont siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I st. dobiegł końca
ZAKOŃCZENIE ROKU W PAŃSTWOWEJ SZKOLE MUZYCZNEJ 2019
RÓŻNE DROGI DO WOLNOŚCI
Jesienne pasowanie klas pierwszych w Szkole Muzycznej w Międzyrzeczu
Konkurs Piosenki Patriotycznej pod nazwą „NIEPODLEGŁA 2018” [wideo]
Finał Konkursu Piosenki Patriotycznej
Zapisy do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu