OGŁOSZENIE

dr karol nawrockiNa naszych oczach historia staje się żywym doświadczeniem. Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, rosyjscy żołnierze „wyzwalają” Ukrainę, mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa.

 – „Władze Rosji próbują zarazem uzasadnić swą agresję, sięgając do najgorszych wzorców propagandy z czasów komunistycznych i do pseudohistorycznych argumentów. Towarzyszą temu gloryfikacja rosyjskich tradycji imperialistycznych i relatywizacja zbrodni sowieckiego komunizmu. Jakże wymowne były zdjęcia, które obiegły świat w ostatnich dniach: rosyjski czołg z flagą ZSRS zmierzający w stronę Chersonia.

Uświadamia nam to jeszcze dobitniej niż do tej pory, jak ważne jest usunięcie z polskiej przestrzeni publicznej nazw i symboli propagujących komunizm. Mimo wieloletnich działań Instytutu Pamięci Narodowej, mimo ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – do dziś nie brakuje w Polsce pomników poświęconych Armii Czerwonej, Gwardii/Armii Ludowej, instytucji zwalczających polskie podziemie niepodległościowe po 1944 r., ulic i placów upamiętniających funkcjonariuszy Polski Ludowej itp.

Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. Instytut Pamięci Narodowej służy pomocą w weryfikacji nazw ulic, placów itp. podlegających zmianie zgodnie z obowiązującym prawem.

W to miejsce godnie upamiętnijmy prawdziwych Bohaterów.

Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi”.

dr Karol Nawrocki
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 *  *  *

MIĘDZYRZECZ

dekomunizacja miedzyrzecz 001Być może po tym apelu dra Karola Nawrockiego, międzyrzecki samorząd wykrzesze odrobinę energii i zaangażowania w kwestii zaktualizowania tablicy informacyjnej, którą Urząd Miejski w Międzyrzeczu przed laty postawił na terenie OW Głębokie. Na ten temat szerzej pisaliśmy w artykule, pt. „Przejrzyj na oczy” w dniu 8 lutego 2022 r. – czytaj więcej

Artykuł jest kontynuacją tematu poświęconego tablicom informacyjnym, na których umieszczony został Plan Międzyrzecza. Tablice wykonane za publiczne pieniądze budzą wiele kontrowersji w kwestii merytoryki i jakości wykonania.
Niestety, jak się okazuje tablica stojąca od wielu lat na OW Głębokie, poza swym nieestetycznym wyglądem narusza także obowiązujące w Polce prawo!
Na planie Międzyrzecza do dnia dzisiejszego widnieją nazwy ulic, których patronami są komunistyczni generałowie; generał Waszkiewicz i generał Świerczewski.

Warto przypomnieć, że termin na uporządkowanie tych tematów samorządy miały do dnia 1 lipca 2017 r., a za realizację wspomnianej uchwały nr XXXVI/358/17 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu, dotyczącej zmian nazw ulic zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialny był burmistrz Międzyrzecza, jako organ wykonawczy gminy.

Jak pamiętamy, zgodnie z uchwałą nr XXXVI/358/17 Rady Miejskiej w 2017 roku, między innymi generałowie Karol Świerczewski i Aleksander Waszkiewicz przestali być patronami międzyrzeckich ulic, ale jak dotąd  burmistrzowi Międzyrzecza nie udało się usunąć ich do końca z przestrzeni publicznej, a miejsce jest szczególne, bo ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Głębokie odwiedza tysiące ludzi.  Wiele osób spoza naszego miasta, szczególnie w sezonie korzysta z planu miasta umieszczonego na wspomnianej tablicy po to, żeby, między innymi poznać topografię Międzyrzecza. Niewątpliwie nieaktualne nazwy ulic na planie nie przynoszą naszemu miastu splendoru i dobitnie świadczą o gospodarzu tego miejsca.

Być może sugestia Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zdopinguje burmistrza Międzyrzecza do działania. To naprawdę nie jest takie trudne i wcale nie musi drogo kosztować, trzeba jedynie trochę chęci, no chyba, że zaniechanie działania w tym temacie jest czymś innym motywowane?


Czytaj także:
Turystyczny Plan Międzyrzecza, kolejny przykład marnowania pieniędzy
Radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie w sprawie pomników
Burzyć pomniki, czy nie? [sonda]
Nowe Nazwy Ulic w Międzyrzeczu
USTAWA z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej
Wysokość diet Radnych Rady Miejskiej w Międzyrzeczu po podwyżkach
Te podwyżki Radnym w Międzyrzeczu się po prostu należą!

REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię