OGŁOSZENIE
międzyrzecz u progu wakacji 016
W tym miejscu od dawna funkcjonuje śmietnik, którego nikt nie ma ochoty uprzątnąć. Brak jest także w Międzyrzeczu kompetentnych urzędników, którzy potrafiliby zmusić właściciela terenu do uporządkowania tego miejsca …

Nie da się ukryć, że nieuchronnie zbliża się okres letniej kanikuły, a to oznacza, że należy spodziewać się odwiedzin turystów w naszym mieście. Miejmy nadzieję, że inflacja i drożyzna w kraju nie wpłynie w tym roku znacząco na ilość gości w Międzyrzeczu. Przy tej okazji warto sobie zadać pytanie jak władze Międzyrzecza przygotowały nasze miasto do wakacyjnego okresu?

Ostatnio zarzucono nam, że za dużo uwagi poświęcamy jezioru Głębokiemu i problemom, które istnieją na OW Głębokie. W związku z tym postanowiłem nie poruszać kwestii ubytku wody w jeziorze i ustawiania na „dziwnych” zasadach domku holenderskiego na terenie pola namiotowego, na wspomnianym ośrodku, podczas którego usunięto dorodne drzewo, bo zawadzało. Nie wspomnę także, że terenem tym zarządza PGK Międzyrzecz i nie wymienię nazwiska oraz piastowanej funkcji przez osobę, która ten domek próbowała ustawić i nie spytam czy za ten czyn otrzymała mandat. Na te pytania powinien odpowiedzieć włodarz miasta, któremu ten ośrodek podlega.

Tym razem postanowiłem zastanowić się nad tym jak nasze miasto powita turystów, którzy przybędą do Międzyrzecza koleją lub komunikacją autobusową. W obliczu drożejącej benzyny i diesla można założyć, że komunikacją zbiorową może w tym sezonie więcej osób podróżować w stosunku do ubiegłego roku. Zadałem sobie w związku z tym zasadnicze pytanie, jakie pierwsze wrażenie wywrze na osobie przyjezdnej nasze miasto, co potencjalnego turystę może zaskoczyć w zderzeniu z międzyrzecką rzeczywistością.

międzyrzecz u progu wakacji 025
Wiata z okresu PRL-u, która od lat udaje dworzec autobusowy w Międzyrzeczu …

Bez wątpienia pewnym zaskoczeniem dla turysty może być nasz dworzec kolejowy, bo budynek stoi, ale dworcem nie jest. Na próżno tu szukać miejsca, gdzie można coś zjeść i  napić się oraz co jest zrozumiałe po długiej podróży załatwić potrzebę fizjologiczną. W tej kwestii trzeba niestety stwierdzić, że miasto cofnęło się o co najmniej sto lat.
Po wydostaniu się z peronów i pokonaniu obskurnego przejścia turysta wreszcie może zobaczyć piękny dwudziestowieczny dworzec autobusowy na wiacie, którego dumnie wisi tablica z nazwą miasta, tak żeby nikt nie miał wątpliwości, że trafił do Międzyrzecza.
Okazuje się, że stara wybudowana w głębokim PRL-u wiata autobusowa burmistrzowi nie przeszkadza, ale szalet miejski zburzył, bo był nieładny i pochodził z PRL-u. Gdzie tu konsekwencja i logika?

Ale wracajmy do naszych potencjalnych turystów, którym udało się zbiorową komunikacją dojechać do Międzyrzecza. Zastanówmy się co w poszukiwaniu jakiegoś bufetu lub WC w rejonie placu Powstańców Wielkopolskich przyjezdni napotkają na swojej drodze?

Otóż, kiedy wysiądą z autobusu na przystanku dla przyjezdnych trafią na miejskie wysypisko śmieci!
międzyrzecz u progu wakacji 018Tak dokładnie w centrum miasta, na jednym z ważniejszych placów Międzyrzecza od dawna funkcjonuje bałagan, który jak się okazuje władzom miasta wcale nie przeszkadza. Mało tego, obok tego miejsca codziennie do i z pracy przejeżdża burmistrz Międzyrzecza. Niestety włodarz miasta także nie widzi problemu, cóż być może za szybko jedzie swoim autem i prędkość uniemożliwia mu dostrzeżenie tego bałaganu, ale gdyby przeszedł się kiedyś pieszo, to być może zobaczyłby co się w tym miejscu dzieje.  Powiedzieć … WSTYD, to tak jakby nic nie powiedzieć. Jedno jest pewne, patroni placu, Powstańcy Wielkopolscy zapewne nie byliby zadowoleni z takiego stanu rzeczy.

Tak, tak, wiem, zaraz padną ze strony samorządowców stwierdzenia, że to wysypisko śmieci znajduje się na prywatnym terenie i stąd wynikają różne problemy. Jak zwykle usłyszymy urzędniczy bełkot, który zostanie zapewne skwitowany, że niepotrzebnie się tym interesuję i jest to tylko, cyt. „prywatna ciekawość” z mojej strony.
To ja w takim razie jeszcze podpowiem, że według naszych ustaleń odpowiedzialnym za ten teren jest osoba, która rzekomo pracuje w Międzyrzeckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., powołanym przez Zarząd Gminy Międzyrzecz.  Być może wystarczyłaby rozmowa burmistrza z podległym sobie urzędnikiem i nie potrzeba by było uruchamiać ustawowych mechanizmów?

Jeśli jest inaczej, to proszę burmistrza o zaprzeczenie, sprostowanie i podanie danych aktualnego właściciela terenu.

Oczywiście to, że jest to rzekomo prywatny teren nie oznacza, że właściciel nie ma ustawowego obowiązku dbać należycie o porządek.  Zupełnie inną sprawą jest to, że jak widać nie ma komu wymusić tego obowiązku i to jest problem.

Takich miejsc w naszym mieście jest zapewne więcej. Nie ma miesiąca, żeby ktoś z mieszkańców nie informował nas o tego typu problemach. O zaśmieconych ulicach już kiedyś pisaliśmy i nic się w tej kwestii od lat nie zmieniło.  Niestety poza opisaniem takich spraw nic więcej nie możemy zrobić.
Być może, gdyby było mniej rewitalizacji, a więcej sprzątania, sytuacja w mieście byłaby w tym względzie zgoła odmienna?

W powyższym temacie, tak przy okazji może warto się zastanowić, po co tak naprawdę nam samorząd? Jaką rolę ma spełniać? Nie chodzi tu bynajmniej o to, żeby urzędnicy chwycili za miotły, ale z pewnością dobrze by było, żeby od czasu do czasu wyszli ze swoich gabinetów i przeszli się po mieście. Pozwoliłoby to im, tak przy okazji spojrzeć na Międzyrzecz swoim gospodarskim, pełnym troski wzrokiem.
Być może ostatnie zdanie jest zbyt patetyczne, ale co tam, jestem pewien, że mieszkańcy zrozumieją o co chodzi, a co do urzędników, to wielkich nadziei sobie nie robię, bo podwyżki już sobie przyznali i nikt im tego przecież nie zabierze.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z Placu Powstańców Wielkopolskich, ul. 30 Stycznia i ul. Reymonta. Zdjęć komentować nie będę, bo wierzę, że Państwo samodzielni dokonają oceny problemu.

FOTORELACJA


Czytaj także:
Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem Głębokie u progu wiosny 2022
Czy żwirownia do końca zniszczy jezioro Głębokie?
Walczymy o jezioro Głębokie
WODA W JEZIORZE GŁĘBOKIE
Niedziela nad jeziorem Głębokie [zdjęcia]
Piknik Zdrowia nad jeziorem Głębokie
„Panie Burmistrzu miasta i Gminy Międzyrzecz w co Pan gra!?”
Lubuskie jeziora czyste jak łza
SUSZA 2020
Majówka na Głębokim
Pożegnanie lata z Bractwem Rycerskim – 2016
Tak wygląda droga na OW Głębokie po remoncie [sonda]
Kto wywozi odpady do lasu?
Podczas kontroli na OW Głębokie nikt nie był w stanie wskazać inwestora
Decyzja ostateczna!
„Przejrzyj na oczy”
Jezioro Głębokie

REKLAMA

1 KOMENTARZ

  1. Cała para poszła w propagandę sukcesów i osiągnięć, chociaż ich nie ma, a miasto najlepiej oglądać z podniebnych fotografii. Przy czym im z wyżej wysokości tym lepiej, bo mniej widać. Te milionowe inwestycje proszę porównać do inwestycji w odległym o rzut beretem Świebodzinie. Niedługo wszyscy będą tam jeździć do pracy. Przy tych cenach paliwa nastąpi powrót do transportu zbiorowego koleją czy PKS, a tu bez dworca, toalety, poczekalni czy normalnego wejścia obecna władza może na to przyjść świece gasić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię